Belefutottam egy írásba, amiben az extrém függetlenségről (extreme independence) írtak. Gondoltad volna, hogy vannak veszélyei annak, ha nagyon-nagyon független vagy? Pedig vannak, több is, mint elsőre gondolnád.
Mint minden, ami szélsőséges és túlzó – ez az extrém jelentése -, az az egyénre negatív hatással van.
Az önellátás, az önbizalom és az egyéni döntéshozatali képesség fontos ismérvei a felnőtté válásnak, (nélkülük nincs autonóm személyiség) de – és itt jön a nagy de -, ha valaki képtelen (vagy nagyon nehezen megy) az együttműködésre, az mind a magánéletében, mind a munkájában nehéz helyzetbe kerül. Kimerült, hajszolt, akár depressziós is lehet.
Miközben az individuum felértékelődik, addig az együttműködés értéktelenedik. Ez a jelenség pedig magányossá és bizonytalanná teszi az embereket.
Egy 2012-ben írt tanulmánykötetben ez áll: „Ma, a XXI. században egy új demográfiai átmenet korszakát élik a fejlett társadalmak. Míg az alacsony termékenységi arányszámok által jellemzett első demográfiai átmenetben a házasság, a család és a gyerekek voltak a középpontban, addig a második átmenet idején felértékelődik az individuum, az egyének joga és szükséglete, valamint az önmegvalósítás fontossága.”[1]
Hogy ki miért esik a túlzott függetlenség csapdájába, hosszú történet. A mintakövetéstől a gyerekkori abúzuson át a kiszámíthatatlan szülőkig sok minden közrejátszhat. Gyakran a tinikorban átélt szerelmi csalódások vagy egy tönkre ment házasság vezetnek addig, hogy valaki úgy érzi, csak magára számíthat, csak úgy a jó, ahogyan ő elképzeli, és csak akkor lesz valami „tisztességesen megcsinálva”, ha azt ő egyedül csinálja meg. Ha pusztán a végeredményt nézzük, az okok annyira nem is fontosak. A lényeg, hogy az extrém függetlenség BIZALOM-probléma, a bizalmat pedig újra lehet tanulni.
Persze egyáltalán nem mindegy, hogy kiben bízol meg, de fontos megkeresni azokat az emberi kapcsolódásokat, amikbe érdemes belefektetni.
Mi történik, ha kiépíted vagy fejleszted az együttműködés képességét?
Csökkennek a terheid
Elég egyértelmű, hogy ha megtanulsz segítséget kérni és elfogadni, jelentősen könnyebb dolgod lesz, ami a feladatokkal túlterhelt életünket könnyebbé teszi.
Többet tanulhatsz
Már csak egy kérdésfeltevés és a rá kapott válasz új utakat mutathat neked. Meglepően sokat profitálhatsz abból, ha kérdezel.
Nő a hatékonyságod és az eredményességed
Fejlődnek a kapcsolataidat
Egy támogató környezet az egészség és a jóllét szintjét emeli. A meghittség és a közvetlenség minőségileg jobbá teszi a mindennapokat.
Hogyan építs ki bizalmat mások iránt?
A bizalmat nehéz kiépíteni és nagyon könnyű elveszíteni. Ha elvesztetted, extra nehéz visszaépíteni. A folyamatos munka ezen a területen – ha nem is könnyű – mindenképpen kikerülhetetlen, ha szeretnél kiegyensúlyozott és elégedett életet élni. Hiába a csalódások, folyamatosan dolgoznod érdemes azon, hogy jelen legyen az együttműködés a mindennapjaidban.
Erre a bizalom-képesség visszaszerzésre például egy pszichológus szuper segítség lehet. Mi azonban acroyoga tanárként az acroyogát tudjuk neked ajánlani.
Mivel az acroyoga páros mozgásforma, gyakorlatilag nem tehetsz mást, mint hogy megbízol a partneredben és a mellettetek álló segítőben. Mindezt tapasztalással, folyamatos kommunikációval, együttműködéssel és fókuszált figyelemmel érheted el és fejlesztheted még tovább.
Az acroyogában a közösség megtartó ereje az egyik legjobb dolog, itt az individualizmus háttérbe szorul, a reflektorfénybe az együttműködés kerül. Ha leadod a görcsöt, hogy most nem egyedül kell megbirkóznod a világ összes gondjával és bajával, akkor frissítően könnyed élményt kapsz érte cserébe. Sokan arról meséltek nekünk, hogy milyen érdekes és egyben felszabadító volt lerakni az extra felelősség terheit a vállukról, amit az örökös majd egyedül megcsinálom okozott nekik.
Sokan jönnek úgy hozzánk órára, hogy konkrétan megfogalmazzák, gondjaik vannak a bizalommal. Megszokták, hogy magukra számíthatnak, nem komfortos nekik kiadni a kezükből a gyeplőt. Számukra külön feladat, hogy odaadják önmagukat egy-egy feladatnak, elhiggyék, hogy a base megtartja őket és a spotterek vigyáznak rájuk.
Ezért is elsődleges fontosságú, hogy a társak ezzel a törékeny bizalommal ne éljenek vissza! A maximális koncentráció és óvatosság elengedhetetlen!
Az is elképesztően fontos, hogy egy-egy esés után képessé válj az újbóli próbálkozásra, mondhatnám úgy is, hogy visszaülj a lóra. Sokan megszokták, hogy egy sikertelen kísérlet után nem próbálkoznak ismét. Pedig a hibázás a tanulás alapja. A kudarckerülés vagy a helyzetekből való kimenekülés egy helytelenül berögzült szemléletet, amin az acroyoga játékossága nagyban képes enyhíteni.
A gyermeki játékosság az acroyoga alapja, a gyerekek pedig a játék közben automatikusan próbálkoznak újra és újra. Te is így tettél pár évesen, különben nem tanultál meg volna járni, egyedül enni vagy homokvárat építeni. Ha közösségben játszol, akkor a bizalomképességedet fejleszted, gyógyítod.
Ne feledd, a félelem jó barátunk, mert megóv a sérülésektől, ha azonban nem tanulunk meg különbséget tenni valós és képzelt veszély között, akkor parttalanul félünk, aztán már szorongunk is. Tanuld meg, hogy mitől érdemes félned, és ne szigeteld el magad attól a sok szuper élménytől, amik fűszerezik az életet!
Végül de nem utolsó sorban arról is fontos szólni, hogy most, a lezárások és a kijárási korlátozás hosszú napjaiban még fontosabb, hogy ápold az arra érdemes emberi kapcsolataidat. Biztonságos keretek között amikor csak lehetőséged nyílik rá, találkozz a családoddal és a barátaiddal! Sportolj, mozogj, táplálkozz egészségesen!
Fotó: Balogh László Tas
Ujhelyi Péterrel és Kray Zsuzsival a YogaNow oldalán hamarosan debütálunk 60 perces páros edzésekkel bemelegítéstől a nyújtásig, thai masszázs oktatóvideókkal, alapszintű acroyoga gyakorlatokkal, hogy a játék, a bizalom és a mozgás továbbra is feldobja a napjaitokat.
[1] https://kutatopont.hu/files/2013/09/Magyar_Ifjusag_2012_tanulmanykotet.pdf