Nem tudod, hogyan lenne jó hozzáállnod a COVID-19 betegség által okozott világjárványhoz? Nem tudod, hogyan lehetsz védettebb?
Több személyes beszámolóba is belefutottam, amiben Covid-19-cel fertőződött betegek mondják el, hogy ők alapbetegségek nélkül éltek, fiatalok, vigyáztak, mégis megkapták. Nem tudják kitől, hol, hogyan, de megkapták. Nem voltak ők külföldön, sem koncerten, sehol sem voltak, „csak” dolgozni jártak és vásárolni, maszkban, távolságtartással.
Aztán beszélnek arról, hogy egyre több a vírustagadó, úgyhogy vigyázzunk egymásra.
Én nem vagyok vírustagadó. Sőt, egyetértek azzal, hogy most járvány van. Vigyázzunk egymásra!
De. Éppen azért, mert nem tagadom a vírus jelentlétét és a járványt, azt gondolom, hogy teljesen felesleges meglepődni azon, ha megkapjuk a vírust és ne adj’ Isten betegek is leszünk tőle. Mert járvány van.
Amiből viszont nagyon elegem van, az a hónapok óta tartó félelemkeltés. Mintha akkor kevésbé lennénk kitéve a betegségnek, ha félünk tőle. Mintha a felelősségteljesség kritériuma lenne, hogy félünk. Mintha a védekezés nulladik lépése lenne, hogy félünk. Mert aki nem fél, az tagadja, hogy van vírus. Aki nem fél, az nyegle, meggondolatlan és veszélyeztet. Hát nem.
Eljutottunk megint végletfalvára, ahol csak és kizárólag fekete és fehér létezik. Tagadod vagy teljes mellszűkösséggel rettegsz. Mindenki barom, aki mást gondol.
A hírportálok 90 százalékban NEM szólnak másról, csak a Covidról. Természetesen olyan jelzők kísértetében, mint a döbbenetes, a brutális, az elképesztő, szörnyű. A figyelemfelhívás és a tájékoztatás mára rémisztgetés lett.
Járvány van, úgyhogy mossunk kezet (máskor is moss), vedd fel a maszkot. Tartsd be az előírásokat.
Továbbá ne őrülj meg, és ne üsd le a Kardiológiai Intézet biztonsági őrét, mert szeretné betartatni az intézmény protokollját. Csepp a tengerben, de fontos. És gondolkodj!
Hozzáteszem, a távolságtartással szkeptikus vagyok. Távolságot nem lehet tartani. Legalábbis nem úgy, ahogy azt sokan elképzelik. Emberek között élünk. Próbálkozunk persze, de a buszon meg a boltban, az osztályteremben és az irodában, meg a mittudoménhol egyszerűen nem lehet távolságot tartani. Nem kell persze sorban állni a pofonért, cuppanós puszikat adni bárkifiának, oké. De ha megpróbálod élni a mindennapi életedet, akkor kevés az esélyed arra, hogy ne kerülj olyan kontaktba másokkal, ami nem fertőzésveszélyes.
Mert járvány van. Vírusjárvány.
Fontos tudni, hogy ha csak azt a mindennapi életet éled, amiben dolgozol, aztán hazamész és másnap reggel megint elmész dolgozni, akkor is elkaphatod a vírust ÉS meg is betegedhetsz tőle, mert
járvány van.
Így teljesen felesleges meglepődni azon, ha megkapjuk a vírust és ne adj’ Isten betegek is leszünk tőle.
Továbbá meglehetősen hiábavaló a VIGYÁZZUNK EGYMÁSRA szlogent arra használni, hogy megbetegedett embereket okoljunk.
Mert járvány van, a Covid-19-cel pedig pont az a nehézség, hogy tünetmentes emberek is fertőzhetnek, akiknek éppen a tünetmentességük miatt halvány lila dunsztjuk sincs arról, hogy fertőznek. Sőt, maszk is van rajtuk a boltban.
De mivel járvány van, ez pedig egy ilyen vírus, annyit tudok erre mondani, hogy így jártunk. És ezt fogom mondani akkor is, ha én járok így vagy a szüleim. Nem azért, mert félvállról veszem az egészet, nem azért, mert engem nem hat meg a lélegeztetőgép és a halál. Meghat. Szeretném én is elkerülni, hogy beteg legyek. Semmi kedvem nagyon megbetegedni, hetekig gyengének lenni, végtagfájni, kapkodni a levegő után. Meghalni sincs még kedvem. Viszont
akkor is beteg lehetek, ha félek attól, hogy elkapom. Mert járvány van. Itt most nem akarok spirituális bullshitbe csapni a rezgésekről, csak annyit mondok saját tapasztalatból, totálisan belefáradtam a Covid témájába. A fáradtság pedig immungyengítő. Sajnos akkor is, ha igyekszem nem félni, ez egyre nagyobb erőfeszítéssel és koncentrációval jár. Hiszen MINDENHONNAN az folyik, hogy vigyázzunk egymásra, a vigyázz pedig a félj! szinonimája lett. Tarts attól, hogy megbetegszel! Tarts attól, hogy ahol jársz, lesz fertőzött! Tarts attól, hogy bárhol lecsaphat rád a vírus! Miért? Akkor majd kikerül? Inkább arra terjed majd, ahol felelőtlenül nem félnek?
Ha az arcomba tolják lélegeztetőgépre kapcsolt betegek képeit, ha roncsolt tüdőkről nézhetek összeállítást, akkor vajon mi változik? Mit tehetek én ezzel? Mire jó ez?
Halkan teszem hozzá, hogy a Covid-19 nem márciusban ért el hozzánk, csak előtte még senki sem tudta, hogy velünk van. Így csendben terjedt, mi pedig nem féltünk. Legalább. Halkan hozzáteszem, hogy a megjósolt tömeghalál, az Operatív Törzs komikumba csapó fellépései, a tesztek megbízhatatlansága, a tesztelések randomsága, a bevezetett intézkedések politikai áthallásai és logikátlanságai, az ajánlások érdekek mentén történő megfogalmazása, a gazdasági ellehetetlenülés személyes és országos szinten, a beszerzések körüli gubancok, a munkanélküliek cserbenhagyása, a támogatások szétosztásának visszásságai egytől-egyig hozzájárulnak a bomlasztáshoz. Hozzájárulnak a végletességhez, az indulatokhoz és az elkeseredéshez. Már azt sem tudjuk, hogy sírjunk vagy nevessünk. De legalább egymásnak ugrunk.
Szóval tényleg azt hiszed, hogy az majd megvéd, ha mindenhová azzal a hátsó gondolattal mész, hogy lesben áll a vírus? Ha tartasz ettől, akkor felelősségteljesebben állsz a témához?
Nem! Attól állsz felelősségteljesen a témához, hogy gondolkozol és betartod a szabályokat. A félelem megosztottságot, haragot, indulatokat szül. Továbbá bele lehet fáradni, és akkor aztán tényleg jön a „nemisolyanveszélyesez”, nincs itt semmi látnivaló, aztán jön az igazán könnyelmű viselkedés, meg a stadion előtt tömegrendezvény.
Terjed ez mindenfelé, mert járvány van.
A félelem tényleg megbetegít, de nem spiri bullshit módon, hanem úgy, hogy a tartós készenléti állapottal a tested olyan hormonokat termel, amelyek lemerítenek.
És igen, sajnos akkor is megkapod, megkaphatod, ha félsz attól, hogy megkaphatod. Sőt… Akkor is megkaphatod, ha nem félsz attól, hogy megkapod. A félelem nem tesz immunissá sem felelősségteljesebbé.
A vigyázzunk egymásra szlogen pedig ne egy rémisztő dörgedelem legyen már!
Mi a felelősségteljes viselkedés?
Egyél D-vitamint, C-vitamint, mozogj, táplálkozz normálisan, figyelj a mentális egészségedre, végezz tisztító gyakorlatokat, pránajámázz (tájékozódj például az Ayurvéda eszköztáráról), meditálj, barátkozz a barátaiddal, kapcsolódj ki, éld az életedet. Figyelj oda a veszélyeztetettekre, segítsd őket! Olvass kevesebb hírt, egészségtelen.
Lehetsz beteg így is? Igen. Lehetsz beteg úgy is? Igen, lehetsz. A kérdés csak az, hogy melyik út számodra az élhetőbb hosszú távon és melyikkel kisebb az esélyed megbetegedni. Mert egyben biztos lehetsz te is, ez a vírus jövőre is itt lesz.
Ajánljuk még:
Legutóbbi hozzászólások