A hajlékonyság az elmében gyökerezik

Yogas citta vritti nirodha

Sri K. Pattabhi Jois híres mondása szerint nem a test a merev, hanem az elme. Bármennyire is szeretnéd a testedet nyitottá tenni, bármennyire keményen – és itt szándékosan használjuk ezt a szót, mivel a hajlékonyságon nem lehet keményen munkálkodni – dolgozol a hajlékonyságodon, ha közben elfelejted, hogy a cél az elméd megnyitása és tisztítása az akrojóga gyakorlás során is. A Jóga-szútrákban[1] is az áll, hogy a jóga az elme hullámzásának lecsendesítése (yogas citta vritti nirodha). Milyen hullámoké? A hangulati ingadozások, szokások, vágyak, elvárások, a bizonytalanság, a félelmek megszelídítéséé.

Ha túl hirtelen, vagy túl erőteljes a nyújtás, akkor az izmok védekező módba kapcsolnak, és ellenállnak. Ahhoz, hogy ezt a természetes válaszreakciót elkerüljük, nem támadást kell intéznünk a testünk ellen, hanem ráhangolódni az érzetekre, és együtt táncolni velük. Ilyenkor az idegrendszer megnyugszik, és engedi a folyamatot. Ha a gyakorló ellazult, nyugodt állapotban van, akkor az izmai és a kötőszövete sokkal fogékonyabb lesz a munkára. Ne feledd: erőltetés, és a komfortzónából való kiugrás helyett válaszd a békés megoldásokat!

A biztonságos nyújtás egyik ismérve, hogy még tudsz egyenletesen lélegezni a gyakorlat közben.

Az akrojógában a saját testsúlyos nyújtási technika fontos szerepet kap mind az egyéni, mind a páros gyakorlatokban. A lunár reptetések lényege, hogy a teljes test ellazítására koncentrál ahelyett, hogy egy adott terület nyújtását tűzné ki célul. Tom Myers ajánlásával összhangban a lunár szekvenciák több felületen egyszerre dolgozzák át a testet, belesegítve a gyakorlókat a szelíd és hatásos ászanákba.

Akrojóga lunár szekvencia – részlet

Myers másik fontos ajánlása, hogy a változatosság a fasciális egészségben is gyönyörködtet, vagyis hagyd az unalmas ismétléseket: a repetitív fizikai mozgásformák nyomot hagynak a fascián, természetellenes feszüléseket létrehozva. Váltogass, változtass, válassz számtalan mozgásforma közül az egészségedért! Egy biztos, az akrojóga gyakorlataiban az egyhangúság kizárt. Mozdulatai pontosan azt a sokszínűséget adják meg a testnek, amire az egészség érdekében hatalmas szüksége van.

Nyugtasson a tudat, hogy a hajlékonyságra nem lehet általános tulajdonságként tekinteni, mert a kötőszövet jellemzői egyénenként is változóak. Meglehet, hogy egy gyakorlónak laza a vállöve, de a csípője nem. Éppen ezért fontos, hogy a teljes test (és az elme) hajlékonyságára törekedjünk.

NuadTeam Acroyoga3
Lunar pozíció

Az egyedüli állandó a változás

Az akrojóga gyakorlás közben is tudatosítsd magadban, hogy fontos feladatod a változások elfogadása. Nem vagy minden alkalommal egyformán hajlékony, fókuszált, erős. A fejlődés nem egyenes vonalú, hanem változó. Érezheted úgy, hogy szárnyalsz, és azt is, hogy megrekedtél. Ez természetes! A látszólag visszaeséssel tarkított időszakokban az agyad az addig tanult információkat dolgozza fel, szüksége van időre az új képességek beépítéséhez. A hajlékonyság olyan, mint a pillanatnyi kedved. Éppen ezért tudsz rajta javítani az elméd lecsendesítésével.

Az akrojógában az is jó, hogy „rákényszerülsz” a nyitottságra. Nincs két egyforma csípő, két egyforma talp, két ugyanolyan dobás, vagy két ugyanolyan ászana. Annyi az esetlegesség, hogy nem tehetsz mást, mint rugalmassá válni a változásokra.

Ne törj ki a komfortzónából!

Legyen szó bármilyen mozgásformáról, sportról, csakis lépésenként szabad haladni! Az egészségmegőrzés, a sérülésmentesség máshogyan nem működik. A komfortzónából kitörés helyett ezért mi inkább a komfortzóna tágításról beszélünk. A megszokottból nem kitörni kell, elég a lehetőségek határát kijjebb tolni. Minek kapkodni? Hova sietnél?

Legyél kíváncsi a határaid megismerésekor, de sose erőszakos vagy türelmetlen!

Ha egy félénkebb gyakorlót arra „kényszerítenénk”, hogy olyat tegyen meg, ami számára kényelmetlen, akkor csak mélyítenénk benne a rossz érzéseit, és a kiváltó emléket is. A komfortzónát biztonsági zónának is nevezhetjük, amelyből bizony még csak kitekinteni is nehéz. Ezért szükséges az elfogadás és a türelem az oktató és a gyakorlók részéről is, tiszteljük egymás határait, és közösen, támogatva vezessük ki egymást a nehézségekből.


[1] A jóga rendszerének az egyik fő, klasszikus és legeredetibb forrásszövege.