Annyi, de annyi módja van annak, hogy lassan de biztosan totális kudarcot faragj magadból! Íme, néhány ezek közül, és tippek az elkerülésükre.

Nem mozogsz eleget

Kutatások szerint erős összefüggés van a jókedv érzése és a mozgás között. Rendszerint 5 perc mozgás után (akár sétálhatsz is!) elindul egy sor pozitív fizikai változás benned. Vagyis: az aktív emberek kevésbé rosszkedvűek.

Egy tanulmányban olyan mozgásszegény életmódú felnőtteket vizsgáltak négy hónapon keresztül, akik súlyos depresszióval küzdöttek. 4 csoportra osztották őket: az egyikben irányított mozgásórákat tartottak, a másik csoport otthoni szabad mozgásfeladatokat végzett, a harmadik antidepresszáns terápiát kapott, a negyedik pedig placebót.

A szakemberek azt találták, hogy azok, akik mozogtak, magasabb arányban tapasztaltak pozitív változásokat, ugyanígy a gyógyszert szedők – szemben a placebót fogyasztókkal. És a szuper hír: a mozgás általánosságban HASONLÓ pozitív hatással bírt, mint a gyógyszer! (Psychosomatic Medicine, 2007).

A kutatásban résztvevőket egy év után újra megvizsgálták, és kiderült, a négy hónapos terápia önmagában nem hozott pozitív változást az életükben, de azok, akik folytatták a testedzést, kevésbé súlyos tüneteket produkáltak!

Tipp: hogy csodás környezetben mozogj egy jó társasággal.

Tipp: hogy elkezdj valami újat, ami garantáltan megmozgat.

Multitasking

A koncentráció, a fókuszált figyelmet jelenti. A komplex feladatok, mint például a munkád, az írás vagy egy beszélgetés, teljes figyelmet kívánnak. Ha megengeded magadnak, hogy közben más dolgokat is csinálj (például e-maileket olvasol, böngészed a telefonodat), kiesel a fókuszáltságból, extra időt kell fordítanod arra, hogy újra felvedd a fonalat.

Az okostelefonok trükkös módon rombolják a teljesítményünket. Hogyan? Ha például kapsz egy üzenetet, vajon képes vagy nem mindent megszakítva azonnal elolvasni azt? Mert ha elolvasod, legalább 15 percedbe kerül újra elmélyedni a feladatodban.

Csíkszentmihályi Mihály, a Flow-elmélet megalkotója szerint a flow fókusz és koncentráció, amely során nem vesszük észre az idő múlását. A csúcsélmények leginkább akkor jönnek létre, amikor nagyon mélyen belefeledkezünk valamilyen tevékenységbe.

Halkítsd le a jelzőhangokat a telefonodon, ha fontos dologban vagy benne. Állítsd be, hogy ne jöjjön figyelmeztetés, ha új üzenetet kapsz. Hidd el, később is ráérsz megnézni azokat, és nem fenyeget az a veszély, hogy kiesel a ritmusból. Csukd be a gépeden a közösségi oldalakat, ha olyan feladatod lenne, amit hatékonyan és pontosan akarsz elvégezni. Vagyis határozod meg, hogy éppen mi a fontos!

Tanulj meg koncentrálni! Mert ezt is meg lehet tanulni. Akár tanfolyamra mész, akár könyvből sajátítod el, hihetetlen energiát nyersz belőle.

Tipp: Corinne Sweet – Mindfullness

Megélni a pillanatot – Mindfulness, a tudatos jelenlét pszichológiája

Ruby Wax: Mindfulness-kalauz. Tudatos jelenlét az agyonhajszolt elmének

Halogatás

Előfordult veled, hogy mikor sürgős dolgod volt, elkezdtél mondjuk rendet rakni a lakásban?

Amikor őseink még barlangokban éltek, mindenki időben tette a dolgát, mert másképp cselekedni életveszélyes volt. A modern körülmények között azonban gyakran messzi szellemi célokért küzdünk, ami távolról kapcsolódik csak ösztöneinkhez, szükségleteinkhez. A hosszú távú, homályos célok sokunkat nehezen bírják rá az azonnali cselekvésre.

A halogatásnak sokféle oka lehet, és a fiatalok gyakrabban halogatnak, mint az idősek. Többféle halogató létezik, valaki dacos, valaki aggódó, valaki túlvállaló. Egy biztos, a halogatás növeli a feszültségszintet.

A határidők segítenek. Fontos és motiváló lehet, ha tudjuk, hogy az egyes munkafolyamatok hogyan épülnek egymásra, és ismerjük, mi múlik azon, ha mi késünk egy feladattal.

Részfeladatok: ha úgy érzed, túl nagy falat van a tányérodon, vágd falatkákra. Rögtön emészthetőbbnek tűnik majd a kép.

Rutinok felállítása: a szétszórtság az elveszettség érzését adja. Kapkodás helyett jelölj ki magadnak napokat, napszakot, bármilyen időkorlátot, amikor a feladatodat végzed.

Tipp: Ezt olvastad?

Késés

Benned is feszültséget kelt, és abban is, aki vár rád. Fontos, hogy felismerd, mi az, ami miatt késel. Vannak emberek, akiknek a belső órájuk egész egyszerűen nem jár jól, ezért késnek. Mások az alacsony önbecsülésük miatt túlellenőrzik magukat, ezért nem tudják időre leadni a munkájukat. És persze vannak a nemtörődömök is, vagy akik ilyen körmönfont módon akarják a hatalmukat fitogtatni.

Egy biztos, hogy utóbbi két eseten kívül minden késő tudatában van hibájának és annak, hogy viselkedése milyen súlyos károkat okozhat kapcsolataiban, hírnevében, karrierjében.

Tipp: Diana DeLonzor – Never Be Late Again

Nem vagy önazonos

Megpróbálsz olyan lenni, amiről azt gondolod, hogy kifizetődő? Az egyik embernek eljátszod ezt, a másiknak azt, hogy szeressen?

Mindenki átmegy ezeken a buktatókon életében. A kérdés, hogy képes vagy-e meglátni, mennyi energiádat rabolja el „megfelelően” cselekedni.

Természetes, hogy a munkahelyeden nem engeded el magad úgy, mintha otthon lennél. Természetes, hogy másképpen beszélsz egy prezentáción, mint a haverokkal a kocsmában. A pszichológiai szerepek léteznek, és életünk természetes segítői.

Az viszont már önazonosság kérdése, hogy tudod, ki vagy te, mi a hitvallásod, mit tartasz fontosnak, milyen elvek mentén létezel. És mindezt felvállalod minden helyzetben. (Ha pedig hibázol, revideálod a nézőpontodat és bocsánatot kérsz).

Tipp: Fogadj örök hűséget magadnak!

Arra figyelsz, te mit akarsz mondani

A legnagyobb hiba egy beszélgetésben arra koncentrálni, hogy mit fogsz legközelebb mondani, hogyan fogsz reagálni a másik szavaira. Ilyenkor ugyanis csak az átadandó információ nem jut el hozzád. A legegyszerűbb módszer ennek elkerülésére, ha kérdezel. Az emberek szeretik tudni, hogy a másik figyel, bizonyítsd ezt be tisztázó kérdésekkel a beszélgetés közben. Meglepődsz, hogy mennyi elismerést és tiszteletet lehet bezsebelni pusztán kérdésekkel. Az elismerés és tisztelet pedig üdítő dolgok.

TIPP

Nem étkezel rendszeresen és egészségesen

Az agyad megközelítőleg 1360 grammot nyom, a napi kalóriafogyasztásodnak mégis 20 százalékát felemészti. A koncentrációd azon múlik, hogy az agysejtjeid hogyan tudnak zavartalanul kommunikálni egymással. Az agysejtek a vércukorból kapják az energiát. Ha a vércukorszint egy bizonyos érték alá csökken, kevésbé tudsz koncentrálni, és ingerlékeny leszel. Ezért kell rendszeresen enni.

A mielin egy lágy, fehér anyag, ami a gerincesek idegsejtjeit burkolja. Meghibásodása hatással van az idegrost vezetőképességére. Ahhoz, hogy a mielin egészséges legyen, az agynak táplálékra van szüksége. Mégpedig minőségi táplálékra.

Néhány TIPP ITT.

Mi a baj a gyorskajával? A dopamin egy olyan neurotranszmitter, ami a „jól vagyok” üzenetet továbbítja az agyban. A cukor és a gyorskaja hirtelen növeli meg a dopaminszintet a véredben, ami pillanatnyi örömöt ugyan okoz, de mivel ugyanilyen hamar vissza is zuhan a dopaminszint, utána ürességet, szomorúságot, unalmat vagy ingerlékenységet tapasztalsz.

Tipp: egyél lassan felszívódó, proteinben gazdag ételeket.